Актуально

Асоціація "Укркокс" вимагає не допустити прихованого підвищення вартості залізничних перевезень

НПО "Укркокс" звернулась з листом до міністрів економіки та фінансів, а також до голови Державної регуляторної служби з вимогою не допустити прихованого підвищення вартості залізничних перевезень, яке очікує українських промисловців у разі запровадження єдиного коефіцієнту на перевезення вагонів у порожньому стані.

Міністру розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України І.Р.ПЕТРАШКУ        

Міністру фінансів України С.М.МАРЧЕНКУ

Т.в. о. Голови Державної регуляторної служби України О.М.МІРОШНІЧЕНКУ

Копія:

Міністру інфраструктури України КРИКЛІЮ В.А.


                                                    Шановний Ігор Ростиславович!
                                                    Шановний Сергій Михайлович!
                                                    Шановний Олег Миколайович!

Користуючись нагодою, дозвольте від імені багатотисячного колективу вітчизняного коксохімічного комплексу засвідчити Вам повагу, та звернутися щодо наступного.

Українські коксохімічні підприємства з великим занепокоєнням сприйняли ініціативу "Укрзалізниці" щодо уніфікації тарифів на перевезення порожніх вагонів. За нашим глибоким переконанням, це призведе до подорожчання вартості перевезення вугілля залізничним транспортом, зростанню собівартості виробництва коксу, чавуну і вугілля, і врешті решт до неминучого скорочення обсягів виробництва та надходжень до державного бюджету України.

Як відомо, згідно до п. 1 та п.п.1 Проекту наказу Міністерства інфраструктури України "Про внесення змін до Коефіцієнтів, що застосовуються до тарифів Збірника тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України та пов’язані з ними послуги", який був оприлюднений на сайті Міністерства інфраструктури 5 серпня, запропоновано ввести єдиний коефіцієнт на перевезення вагонові у порожньому стані в розмірі 1.885, що відповідає поточному рівню коефіцієнта для 2-го тарифного класу.

Більш того, проектом наказу запропоновано з 1 січня чергове збільшення коефіцієнту на перевезення вагонів у порожньому стані з 1,885 до 2,656.

За нашим глибоким переконанням, в даному випадку мова йде про приховане підвищення вартості залізничних перевезень. За підрахунками НПА "Укркокс", у разі такої уніфікації вартість залізничних перевезень для галузі збільшиться на 2,3% після встановлення коефіцієнту на перевезення вагонів у порожньому стані на рівні 1,885. А з 1 січня, після встановлення коефіцієнту 2,656 загальна вартість перевезень зросте на 9,1%.

Хочу звернути Вашу увагу на те, що українська коксохімічна галузь вже майже рік працює в кризових умовах. Ще з осині минулого року в Україні розпочалось зниження виробництва продукції гірничо-металургійного комплексу викликане падінням світових цін та різким погіршенням зовнішньої кон’юнктури. А пандемія короно вірусної хвороби COVID-19 і викликані нею карантинні обмеження остаточно призвели до одної з найбільш гострих криз в галузі за часи Незалежності.

Скорочення виробництва чавуну викликало за собою і зменшення виробництва валового коксу – на 5,8% в січні-липні цього року. Загалом українськими коксохімічними підприємствами за цей період було вироблено 5,63 млн тонн коксу, що вже є набагато нижчим номінальних потужностей виробництва.

Таким чином, чергове підвищення вартості транспортування залізничним транспортом коксівного вугілля в наслідок уніфікації тарифів на перевезення порожніх вагонів призведе до здороження собівартості продукції на коксохімічних підприємствах, які з початком карантину вже працюють з від’ємною рентабельністю. Це в свою чергу призведе до чергового витка зниження обсягів виробництва та реалізації продукції і відповідно до зменшення надходжень до державного та місцевих бюджетів.

Особливо хочу звернути Вашу увагу на те, що підвищуючи вартість перевезень сьогодні фактично пропонується забрати гроші у бідних, та віддати їх багатим тому що з офіційна звітність "Укрзалізниці" прямо свідчить про рентабельність вантажних перевезень залізничнім транспортом на рівні 27% у минулому році. Необхідно підкреслити, що не те що коксохімічна, а навіть жодна галузь вітчизняної промисловості не має таких показників рентабельності у своїй діяльності.

Більш того, виручені кошти "Укрзалізниця" планує витрачати вкрай неефективно. Зокрема згідно затвердженого Кабінетом міністрів 27 липня фінансового плану "Укрзалізниці" відомо, що запланована вартість закупівлі дизельного палива державним монополістом складає 29,1 грн/літр в той час коли на ринку воно сьогодні в опті коштує менш ніж 20 грн/літр, а вартість закупівлі електроенергії – 2,15 грн/КВт*год в той час коли середня ринкова ціна складає 1,70 грн/КВт*год. Таким чином лише закупівля енергоресурсів за ринковими цінами для "Укрзалізниці" призведе до економії більш ніж 4 млрд грн. коштів.

Також слід нагадати, що жодне з минулих підвищень вартості перевезень залізничним транспортом так і не призвело до підвищення якості роботи "Укрзалізниці" та довгоочікуваного оновлення її рухомого складу. Більш того, кожен черговий виток підвищення вартості перевезень призводить до зменшення обсягів перевезень залізничним транспортом і як наслідок зменшення надходжень.

За нашим глибоким переконанням, реалізація величезного потенціалу у сфері закупівель, скорочення зайвих витрат, підвищення продуктивності праці, боротьба з корупцією та реформування "Укрзалізниці" може надати на порядок більше коштів, ніж ті які пропонується зібрати з українській промисловості внаслідок прихованого підвищення вартості перевезень під прикриттям так званої уніфікації тарифів.

Зважаючи на вищезазначене просимо Вас відмовити в погодженні Проекту наказу Міністерства інфраструктури України від 05.08.2020 щодо введення єдиного коефіцієнту на перевезення вагонів у порожньому стані.

З повагою та надією на Ваше розуміння,
генеральний директор НПО "Укркокс"
А.Г.СТАРОВОЙТ
Made on
Tilda